воскресенье, 20 марта 2011 г.

Aveţi grijă de persoana apropiată

Citeşte.......  la sigur ai avut şi tu aşa ceva în viaţa ta ..... atunci cînd ai avut grijă de cineva sau cineva a avut grijă de tine.

Este minunat faptul că noi avem grijă unii de alţii, părinţi, surori, fraţi, rude, profi, prieteni, colegi, etc.
    Ne îngrijorăm mult de ceea ce o să zică lumea, cum o să reacţioneze publicul, sau cum se va arăta ceva peste jumătate de an. De aceea noi ca oamenii buni, luăm în mîinele noastre responsabilitatea de a avea grijă de omul apropiat. Da, da, de a avea grijă ca această persoana să nu mai realizeze la ce visează. Nu-i aşa?
Sau poate cineva nu este de acord?

   Off, cinstit cînd aud că cineva are grijă, sau arată grija î-mi vine să turb.
Lume, înţelegeţi că iarăşi puneţi limite oamenilor care vor să facă ceva. Lăsaţi lumea să facă. Dar mai sunt şi perle de genul  sunt bucuros(ă) că vrei să faci asta, sau sunt mândru(ă) că ai preluat iniţiativa de a face acest lucru ..... şi cel mai interesant că urmează cuvîntul ÎNSĂ după care impunerea propriei opinei sau limitarea în condiţii. 
     De care mândrie sau bucurie poate merge vorba oameni buni cînd se limiteză la standarte???? 
     Dacă deja a-ţi hotarât să limitaţi măcar nu minţiţi că sunteţi bucuroşi sau mândri.
Dar nu vă mai aveţi grijă de cineva, mai bine ajutaţi-l cu ceva concret şi măsurabil, faceţi o cafea persoanei sau trimiteţi o poză funny pe mail sau dăruiţi o cremă grasă în timpul iernii care ar avea grijă de pielea persoanei - în loc să aveţi grijă (aşa cum credeţi voi) impunând bariere şi limite, mai ales atunci când nu sunteţi 100% siguri la cee ce doreşte persoana să facă....
    Fiţi liberi şi daţi altor aceeaşi libertate, iar dacă va place trăiţi în limite - poftim trăiţi în ele fară ca să le impuneţi altor oameni.
Şi ţineţi minte- învăţaţi sa aveţi grijă de oamenii ce vă înconjoară şi pe care iubiţi cu adevărat.